DCSIMG

Přejít na obsah

Od inspirace ke spolupráci

Základní informace

18. listopadu 2014 připravily organizace British Council a Člověk v tísni, program Varianty v Centru současného umění DOX diskuzi o aktivním občanství a o spolupráci mezi samosprávou, školou a místní komunitou.

Bohatý program akce zahrnoval přednášky, panelovou diskuzi a workshopy s českými i zahraničními zástupci neziskových organizací, představiteli vzdělávacích institucí a místní samosprávy. Součástí akce bylo i tržiště studentských komunitních projektů a výstava Mody demokracie.

Akce proběhla pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a byla zároveň závěrečným setkáním účastníků projektu Active Citizens – komunitní vzdělávání pro střední školy. Akce byla financována z Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost.


Program

Úvodní slovo
/PhDr. Jindřich Fryč, vrchní ředitel sekce koordinace politik a mezinárodních vztahů/
/PhDr. Jaroslav Anděl, umělecký ředitel Centra současného umění DOX/
Videozáznam úvodních řečí.
/Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni/
Videozáznam vystoupení Šimona Pánka.
Aktivní mladí lidé nejsou samozřejmostí
/Andy Thornton, ředitel nadace Citizenship Foundation, Velká Británie/
Videozáznam prezentace Andyho Thorntona.
Prezentace.
Andy Thornton, jeden z ideových otců Active Citizens, odhalil, co stojí za celosvětovým úspěchem tohoto programu a podělil se o příklady různých způsobů, jakými se mladí lidé podíleli na demokratických změnách ve více než 50 zemích světa.
Výzkum dopadu komunitního vzdělávání na rozvoj kličových kompetencí studentů a možnost jejich participace v místní komunitě
/Mgr. Pavla Burgos Tejrovská, M.Soc.Sc., Anthropictures/
Představení výsledků kvalitativního výzkumu a celkové evaluace dopadů programu Active Citizens na kompetence, dovednosti a postoje studentů a učitelů.
Výsledky výzkumu naleznete zde.
Spoluprací k aktivnímu občanství – panelová diskuze zástupců samosprávy, ředitelů, učitelů i studentů
/Mgr. Miroslav Ježek – pedagog gymnázia Třebíč, Eliška Plíhalová – studentka gymnázia Mnichovo Hradiště, Ing. Věra Kovářová – bývalá starostka obce Chýně, PaeDr. Eva Klasová – ředitelka Střední školy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Volyně/
Videozáznam panelové diskuze.
Odpolední část – WORKSHOPY

  1. Jak rozvíjet aktivní občanství nejen na školách? (představení metodiky Active Citizens)
   /Petra Skalická a Veronika Endrštová, Člověk v tísni program Varianty/
   Během workshopu byla představena metodika, která je oporou pedagogům i studentům při realizaci týmových komunitních projektů. Cílem metodiky je rozvíjet v mladých lidech kompetence nezbytné pro konstruktivní partnerskou spolupráci uvnitř komunit.
   Metodiku Active Citizens naleznete zde.
  2. Koncept komunitní školy
   /Chris Jones, International Centre of Excellence for Community Schools, Velká Británie a Jane Quinn, Children´s Aid Society, USA/
   Videozáznam workshopu Koncept komunitní školy.
   Prezentace.
   Workshop postavený na zkušenostech lektorek z Velké Británie a Spojených států se zabýval rolí školy v komunitě ve 21. století a představil Mezinárodní standardy kvality pro komunitní školy.
   Principles of Effective Partnerships
  3. Společné hledání vize lepší spolupráce aktérů občanského vzdělávání
   /Ondřej Horák a Tereza Vávrová, Centrum občanského vzdělávání/
   V rámci workshopu určeného učitelům, ředitelům škol, zástupcům státní správy i samosprávy se jeho účastníci soustředili na pojmenování toho, co by jim ve vzájemné spolupráci mohlo pomoct.
  4. Komunitně vedený místní rozvoj – příležitost pro projektové vzdělávání dospělých
   /Mgr. Vojtěch Černý, Agora CE/
   Prezentace.
   Workshop představil vzdělávací projekt „Quapro – zvyšování kapacit evropského venkova“, který se zaměřil na vzdělávání dospělých v tématech jako je občanská participace a podpora zapojování občanů do komunitního života na venkově.
   www.quapro.eu.
   Zápis z workshopu Komunitně vedený místní rozvoj.
  5. 4/5 středoškoláků si myslí, že nemůžou v životě nic ovlivnit. Co s tím? /Silvie Pýchová a Zdeněk Slejška, EDUIn/
   Prezentace
   Workshop se zabýval otázkami, jak podporovat nejen mladé lidi v tom, aby byli občansky angažovaní, a co jim v tom brání.
   Zápis z workshopu 4_5 středoškoláků si myslí, že nemůžou v životě nic ovlivnit
  6. Bourání stereotypů demokracie (vzdělávací program k výstavě Mody demokracie)
   /Jiří Raiterman a Lucie Laitlová, DOX/
   Co je to demokracie? Stará se ona o nás, nebo se musíme starat spíše my o ni? Ve vzdělávacím programu se tvoří mentální mapa demokracie, kterou účastníci zpřesňují prostřednictvím diskuse a konfrontací s uměleckými projekty z celého světa.
   Zveme Vás do DOX na výstavu Mody demokracie.
   Bourání stereotypů demokracie – vzdělávací program pro školy.

 

Vystupující

cerny-90x90

Agora CE

Vojtěch Černý je sociální a kulturní ekolog se specializací na sociální pilíř udržitelného rozvoje a sociologické metody výzkumu. Více »

Veronika-EndrÁtov†-foto-90x90

Člověk v tísni, program Varianty

Od roku 2013 působí Veronika Endrštová ve vzdělávacím programu Varianty společnosti Člověk v tísni, kde se věnuje především tématům globálního rozvojového vzdělávání a aktivního občanství. Více »

horak-90x90

ředitel Centra občanského vzdělávání

Ondřej Horák proplul pražskou právnickou fakultou, v další plavbě s paragrafy však nepokračoval. Vítr ho na jaře 2010 odvál ze studentských vod Inventury demokracie Více »

Chris-Jones-foto-90x90

výkonná ředitelka International Centre of Excellence for Community Schools, Velká Británie

Chris Jones se otázce komunitních škol a aktivního občanství věnuje už od konce 70. let. Vedla mnoho projektů zaměřených na otevírání školství společnosti, Více »

Simon_Panek_PIN01-90x90

ředitel organizace Člověk v tísni

Šimon Pánek je ředitelem a jedním ze zakladatelů neziskové organizace Člověk v tísni, která se stala jednou z největších ve střední a východní Evropě. Více »

plichova1-90x90

manažerka programů a výkonná ředitelka EDUin

Silvie Pýchová je manažerkou programů a předsedkyní správní rady EDUin, zároveň výkonnou ředitelkou Stálé konference asociací ve vzdělávání (www.skav.cz), o. s., Více »

JaneQuinn1-90x90

Víceprezidentka The Children’s Aid Society a ředitelka National Centre for Community Schools

Jane Quinn má více než čtyřicetiletou praxi v sociální sféře, včetně práce s dětmi, rodinami, rozvoje programů, fundraisingu i výzkumu. Více »

petra-skalick†-foto-90x90

ředitelka programu Varianty organizace Člověk v tísni

Petra Skalická působí v organizaci Člověk v tísni jako ředitelka vzdělávacího programu Varianty, jehož hlavními cíli jsou podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve společnosti a výchova ke globální odpovědnosti. Více »

slejska-90x90

výkonný ředitel EDUin

Zdeněk Slejška je výkonným ředitelem EDUin. V roli metodika a manažera se podílel Více »

CF-House of Lords July 2010

výkonný ředitel Citizenship Foundation, Velká Británie

Andy Thornton je ředitelem nadace Citizenship Foundation v Londýně. Tato organizace se zabývá výukou mladých lidí k demokracii a aktivnímu občanství a prosazováním těchto idejí do školského systému ve Velké Británii. Více »


Partneři

logo_EDUin_barva_slogan_velke AGORA-barevne   DOX_lg_CZ_v2_black